Tulum – Mexikó

Tulum a maja kultúra egyik leglenyűgözőbb és legimpozánsabb látványossága. A Karib-tengerrel és a felkelő nappal szembenéző, egykor virágzó kereskedőváros ma is meglehetősen népes. Csak már nem a kenuikkal bajlódó kereskedők, hanem a turisták tömege népesíti be.


Régi idők építészete: a fallal körülvett város


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A Yucatán-félsziget keleti partján fekvő, fallal körülölelt Tulum elnevezése igen találó, hiszen a szó maja nyelven falat jelent. A kutatások szerint eredetileg Zama névre keresztelt város új nevét valószínűleg 1841-ben kapta, amikor Stephens és Catherwood felfedezte.


Régi idők építészete: a fallal körülvett város


Történetéről nem túl sokat tudunk. A legkorábbi leletek 564-ből kerültek elő, de maga a város 1200 körül épült. Virágzása a 12. és 16. század közötti időszakra tehető, amikor a térség legnagyobb kereskedelmi központja volt. Mind a tengeri, mind a szárazföldi utak találkozóhelye, ahol réz, arany, ezüst, jáde és különböző drágakövek, kerámiatárgyak cseréltek gazdát. Európai ember – nevezetesen a spanyol Grijalva-expedíció – először 1518-ban látta.


Régi idők építészete: a fallal körülvett város


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tulum az akkori maja városokétól eltérő szokatlan, párhuzamos utcákkal szabdalt elrendezése ma is jól kivehető. A várost fal veszi körül, mely eredetileg 5 méter magas és 7 méter mély volt. A fő ceremóniák színtere a város központja volt,köré csoportosultak a monumentális szakrális épületek. A lakóépületek többsége viszont nem köréjük, hanem a városfal mentén, illetve a városfalon kívül épültek. A fal és a főbb épületek ma is láthatók, a fából és pálmalevélből épített lakóházaknak, melyekben a városi középosztály, a kereskedőréteg és a kézművesek laktak, mára természetesen nyomuk sincs.


Régi idők építészete: a fallal körülvett város


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A három legfőbb épület az El Castillo (vár), a Templo del los Frescos (a Freskók Temploma) és a Templo del Dios Descendente (a Leereszkedő Isten Temploma).
Az El Castillo egy tengerre néző szirt tetején áll. Ez a leglátványosabb és legmonumentálisabb része a városnak, mind a vízből, mind a szárazföldről mérföldekről látható. Többfázisú építkezés eredménye. A szobák klasszikus maja stílusban épültek, kőbe vésett hullámmotívumokkal díszítve. A felső templomhoz, melynek oszlopsorán jól látható a tolték hatás, lépcsők vezetnek fel.


Régi idők építészete: a fallal körülvett város


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A Templo del Dios Descendente az El Castillótól balra helyezkedik el. Nevét a templom bejárata felett látható, egy fejjel lefelé ereszkedő istent ábrázoló
stukkónak köszönheti. A Templo del los Frescos sokféle stílusjegyet visel magán. A legkomplexebb épület Tulumban, sajnos az idő meglehetősen tönkretette. Egyik freskóján egy embert láthatunk lovon ülve. Mivel a lovakat és a lovaglást a spanyolok terjesztették el Mexikóban, ez a rajz a spanyol hódítás után készülhetett.


Régi idők építészete: a fallal körülvett város


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Az 1847-es háború után lakatlanná vált kereskedőváros ma második virágzását éli. A Yucatán-félsziget egyik legfelségesebb és leglátogatottabb romvárosa  a szépséges Karib-tenger felett tornyosulva büszkén várja a ma felfedezőit, hogy megmutassa nekik egykori szépségét. Hogy elvarázsolja, ámulatba ejtse és messze távoli világba repítse őket.


Régi idők építészete: a fallal körülvett város


Régi idők építészete: a fallal körülvett város


A bejegyzés trackback címe:

https://mydolcevita.blog.hu/api/trackback/id/tr883045759

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása